W sobotę 4 września nasza biblioteka zaprosiła mieszkańców miasta do udziału w jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania. W tym roku lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Coroczne, wrześniowe świętowanie polskiej literatury przy wspólnym czytaniu daje okazję przypomnienia piękna naszego literackiego języka, radość bycia ze sobą i czas na refleksję. Utwór Zapolskiej w sposób szczególny zachęca do osobistej refleksji nad pojęciem „dulszczyzny”.
Tegoroczne Narodowe Czytanie poprzedzono minutą ciszy dla uczczenia pamięci Wiesława Bocia, który był z nami we wszystkich odsłonach tej akcji. Pamiętamy go jako człowieka otwartego na wszelkie inicjatywy kulturalne, zawsze gotowego podjąć rozmowę, służyć radą. Był znakomitym nauczycielem i wychowawcą. Obdarzony wieloma talentami, w tym wielką wrażliwością na muzykę i słowo był nieocenionym lektorem naszych kolneńskich, wrześniowych uroczystości. Narrator w „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej, Szymon Gajowiec w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, Gospodarz w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, po mistrzowsku zagrany Neron z „ Quo vadis ” Henryka Sienkiewicza. I ubiegłoroczna rola Kanclerza w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Ostatnia kwestia dramatu wypowiedziana przez Wieśka okazała się w przedziwny sposób prorocza. W październikowy dzień niespełna dwa miesiące później żałobny dzwon wybił dla Niego.
Od tego roku Narodowe Czytanie w Kolnie będzie o wiele, wiele uboższe.
W tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Kolnie wzięło udział w charakterze lektorów 66 osób, na czele z burmistrzem miasta Andrzejem Dudą i starostą kolneńskim Tadeuszem Klamą. Gośćmi honorowymi byli prof. dr hab. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak Łukaszewicz. Uroczystość ubarwiła inscenizacja kilku scen tragifarsy w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie i „grupy teatralnej” w składzie:
Dorota Klimek (pani Dulska), Kazimierz Koter (pan Dulski), Jadwiga Gromkowska (Tadrachowa), Anna Podeszwik (Juliasiewiczowa), Beata Boć (Hanka), Paweł Podeszwik (Zbyszko), Iwona Kozikowska (Hesia) i Anna Nadolna (Mela).