asdasd

W sobotę 5 października zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w ogólnopolskiej akcji Noc bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w ten wieczór była Katarzyna Droga. Urodzona w Zambrowie, studiowała i pracowała w Warszawie. Najpierw jako nauczycielka języka polskiego, później jako dziennikarka i redaktor naczelna magazynu Sens.

W 2013 r. zadebiutowała powieścią „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”. Książka opowiada historię dziejów rodziny pisarki, losy miłości jej rodziców. Jej kontynuacją jest wydana w 2015 r. pozycja „Pokolenia. Powrót do domu”. Kolejną książką opisującą kronikę rodziny jest powieść „Gospoda pod Bocianem”. W 2018 r.  ukazała się powieść z zakresu literatury biograficznej – „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Jest to publikacja o Oli Szczerbińskiej – pierwszej Damy II Rzeczypospolitej. W roku bieżącym Katarzyna Droga wydała kolejną książkę pt. „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”, w której zabiera czytelnika w podróż w szalone lata dwudzieste.

Prywatnie Katarzyna Droga, po wielu latach mieszkania w Warszawie, wróciła za głosem serca i zamieszkała na  podlaskiej wsi.

Temat tegorocznej Nocy bibliotek „Znajdźmy wspólny język” w naszej bibliotece odnalazły nastolatki i seniorzy. Młodszym czytelnikom zaproponowaliśmy podróż w przeszłość a następnie zabawę w futurologów, którzy  przewidywali przyszłość własną i naszego miasta. Czasem w naszych domach można znaleźć różne przedmioty, które towarzyszą nam od pokoleń. Są to pamiątki , na przykład po naszych pradziadkach. Takie przedmioty ukryliśmy na terenie budynku. Były to stare naczynia, zabytkowy telefon, dyktafon, kaseta VHS, biżuteria , fotografie i inne. Zadaniem uczestników zabawy było odszukanie ich, a następnie przy użyciu wyobraźni wymyślenie historii, które te przedmioty mogłyby opowiedzieć. Najpierw dzieci ustaliły co to są za przedmioty, do czego służyły, kto mógł być ich właścicielem. Jak wyglądał, czym się zajmował? Gdzie mieszkał? W jaki sposób ten przedmiot trafił do jego domu. O jakim niezwykłym wydarzeniu w domu, do którego trafił mogłyby opowiedzieć? Ta zabawa była pretekstem do porozmawiania o historii naszego miasta. Następnie zamknęliśmy oczy i wyobraziliśmy sobie, że minęło sto lat i jesteśmy w roku 2119. Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na 4 grupy. Pierwsza grupa zastanawiała się nad zagrożeniami i szansami, jakie stawia przed nami przyszłość. Druga projektowała budynki przyszłości, i pojazdy, które będą poruszać się po terenie przyszłego Kolna. Trzecia grupa zastanawiała się jak będą wyglądać ludzie przyszłości i jak będą się ubierać. Ostania grupa  miała odpowiedzieć na pytanie – czy w przyszłości będą istniały bibliotek? Jak będą wyglądały i jaką będą pełniły rolę? Dodatkowym zadaniem wszystkich grup było napisanie listu do samych siebie za 100 lat o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Po wykonaniu zadań młodzi czytelnicy dołączyli do seniorów, którzy wcześniej uczestniczyli w spotkaniu z pisarką – Katarzyną Drogą i przedstawili im swoje wizje plastyczne i literackie Kolna za 100 lat. Okazało się, ze młodzi bardzo optymistycznie patrzą w przyszłość. Wierzą, że spełnią się ich marzenia odnośnie wybranych zawodów i podróży, niektórzy planują podróż na Księżyc i Marsa. Uważają, że  na wszystkie choroby nawet na te, dzisiaj jeszcze nie uleczalne zostaną wynalezione lekarstwa. Nauka w szkole przyszłości, będzie się odbywała w domu przed komputerem, a dzięki teleportacji uczniowie będą mogli się przenosić w niezwykłe miejsca i epoki. Będą mogli spotkać się ze średniowiecznymi władcami i rycerzami. Rozmawiać z Józefem Piłsudskim i laureatami nagrody Nobla. Marzą też o  odtworzonych dinozaurach jako domowych pupilkach. Nas, bibliotekarzy cieszy też to , że  młodzi  uważają, że w przyszłości nadal będą potrzebne biblioteki. W Kolnie będzie piękna, nowoczesna, zlokalizowana w centrum książnica. W czasie prezentacji wywiązał się dialog między pokoleniami na temat wizji przyszłości. Wszyscy uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w quizie na temat historii i teraźniejszości Kolna. Na koniec udaliśmy się na degustację pysznej pizzy.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *