Szanowni Czytelnicy!

W 1998 r. nasza biblioteka otrzymała nieodpłatnie z Biblioteki Narodowej program komputerowy MAK. Pod koniec 2002 r. w bibliotece pojawiły się 2 pierwsze komputery.

W roku następnym rozpoczęliśmy żmudną drogę komputeryzacji biblioteki. Przy współpracy wielu osób udało się opracować komputerowo całość zbiorów biblioteki. Z uwagi na to, że Biblioteka Narodowa zawiesiła prace nad dalszym rozwojem programu MAK i od 2013 zaprzestała ostatecznie jego dystrybucji, stanęliśmy przed koniecznością zmiany użytkowanego programu.

W grudniu 2020 r. podjęliśmy decyzję o zakupie nowego systemu bibliotecznego SowaSQL.

W chwili bieżącej jesteśmy na etapie jego wdrażania. Przeprowadzono testowe wdrożenie, bibliotekarze przechodzą szereg szkoleń. Po pełnym zaimplementowaniu systemu  każdy czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie otrzyma kartę czytelnika, którą będzie się posługiwał we wszystkich oddziałach biblioteki.

 Katalog biblioteczny będzie dostępny także na urządzeniach mobilnych. Poprawiony zostanie komfort pracy z katalogiem bibliotecznym on-line dzięki ogólnemu przyśpieszeniu wyszukiwania informacji o zbiorach. Wzorem wyszukiwarki google.com, nowy katalog systemu SowaSQL oferuje niezwykle precyzyjne i dynamiczne dotarcie do właściwego dokumentu, poszukiwanego przez czytelnika.

Czytelnik będzie miał możliwość zdalnego logowania i zapisu do biblioteki, rezerwacji, zamówienia i prolongaty materiałów bibliotecznych.

Aby te wszystkie nowe funkcjonalności jakie system SowaSQL oferuje czytelnikom mogły zaistnieć, musimy sprawnie poradzić sobie z tym niemałym dla  nas wyzwaniem.

Być może będzie konieczne wstrzymanie obsługi czytelników. Będziemy Państwa o tym informować na bieżąco. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *