W dniu 20.04.2022 trzy grupy uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie wzięły udział w grze miejskiej „Śladami Śmiałowa” opracowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie. Celem tej gry było zapoznanie uczestników z historią miejsc, które podczas II wojny światowej były związane z kolneńskim Ruchem Oporu i ludźmi, którzy go tworzyli, a także refleksja nad opisaną w broszurze historią.

Trasa gry składała się z przystanków, na których należało zapoznać się z krótkimi tekstami tematycznie nawiązującymi do nazw punktów i wykonanie poszczególnych zadań.

Wśród poleceń uczniowie musieli m.in. stworzyć ulotkę, ułożyć puzzle przedstawiające sztandar, narysować radiostację konspiracyjną wg własnej wyobraźni czy też rozszyfrować nazwy takie jak: endecja, NSZ, ZWZ-AK czy Po-We (Kryptonim jednej z długofalowych akcji, podjętych przez Komendę Główną AK. Dotyczyła zorganizowanego przejęcia przez Polskę Prus Wschodnich w momencie upadku Niemic hitlerowskich. Inicjatorem oraz komendantem tej akcji był inż. Romuald Kozioł ps. “Pojawa”.  Akcji tej nadano nazwę Po-We od wyrazów “Pomorze Wschodnie”.) Dzięki grze młodzież dowiedziała się gdzie w czasie wojny znajdowała się radiostacja, gdzie niegdyś mieszkała rodzina dowódcy AK Rejonu Kolno czy też w którym domu szyto sztandar ZWZ Rejonu Kolno. Dodatkowe informacje można było uzyskać po zeskanowaniu kodów qr. W bibliotece z kolei uczestnicy mieli okazję obejrzeć film z udziałem Stanisława Milewskiego, w którym opowiada o śmierci swojego ojca Stanisława Milewskiego ps. Śmiały – komendanta obwodu AK „Śmiałowo”. Ostatnim zadaniem było odnalezienie i zapalenie znicza na grobie Śmiałego. Mamy nadzieję, że gra była doskonałą okazją do poznania kawałka rodzimej historii.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *