W środę, 15.03.2023r. Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie zaprosiła uczniów klas III obu kolneńskich podstawówek na spotkanie autorskie. Gościem spotkania był autor książek dla dzieci i młodzieży, Pan Marcin Kozioł. Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, gdzie jak się okazało trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, czyli szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele wyjątkowych osób, w tym samą Królową Elżbietę II, przed którą występował. Pan Marcin prowadzi rezerwat starych komputerów, jest zapalonym podróżnikiem. Zwiedził ponad 60 krajów. Przejechał konno Kaukaz Mały.

Książkowym odbiciem pasji podróżniczej naszego Gościa jest seria o Wombacie Maksymilianie, który był głównym bohaterem spotkania. Dzieci poznały sympatycznego przedstawiciela mało znanego gatunku zwierząt. Dowiedziały się jak żyje i gdzie mieszka. Autor opowiadał także o podróżach i kulturze królestwa w Himalajach – Bhutanie (miejsce akcji pierwszej książki „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”), a także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.

Książki o Wombacie są interaktywne. Na ich stronach można znaleźć łapki Maksymiliana, gdzie po zeskanowaniu telefonem lub przepisaniu kodu na dedykowanej stronie internetowej można się przenieść do miejsca akcji i zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne. Spotkanie było doskonałą promocją czytelnictwa, nie zabrakło w nim ciekawych opowieści i humoru. Na koniec dzieci mogły zadawać Gościowi pytania oraz nabyć książki autora i otrzymać autograf.

Dziękujemy Dyrekcji Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu za udostępnienie sali na spotkanie.