W rozpoczynającym się Tygodniu Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie zaprosiła na wspólne świętowanie dzieci z obu kolneńskich szkół podstawowych. W programie zaoferowaliśmy wspólne czytanie książki Tomasza Samojlika „Ambaras”, tor przeszkód, literackie kółko i krzyżyk, rzut do celu, bitwę na graffiti, zdjęcie z książką, a także dmuchaną zjeżdżalnię i towarzyszące jej smakołyki.

Zabawę rozpoczęliśmy od ułożenia żywego hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek, które w tym roku brzmiało #biblioteka. Dzieciaki „uzbrojone” w czerwone baloniki ustawiły się na namalowanych wcześniej na płytkach chodnikowych literach, unosząc w górę baloniki. Następnie najmłodsi uczestnicy naszej imprezy i część dzieci szkolnych rozbiegła się do zabaw ruchowych, a uczniowie kl. II „a” SP nr. 2 w Kolnie rozpoczęły czytanie historii o wilczej rodzinie. Zakładaliśmy, że przeczytanie całego tekstu książki zajmie nam około 4 godzin. Okazało się, że wielu czytających drugoklasistów robiło to znakomicie. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Mateusz Pardo z kl. II „c”, który swój tekst przeczytał jak zawodowy aktor. Umiejętności lektorów sprawiły, że czytająca ostatni fragment książki Nadia z kl. II „b”  SP nr. 1 zakończyła czytanie „Ambarasa” prawie godzinę przed założonym czasem. Gratulujemy nauczycielom – to zasługa tak waszej pracy jak i zdolności waszych uczniów.

W międzyczasie dzieci uczestniczyły w zabawach towarzyszącym czytaniu tekstu literackiego. W sztafecie z książką założeniem było przeniesienie książki na głowie. W tym trudnym zadaniu lepsi okazali się chłopcy. Uczestnicy mogli również poćwiczyć celność w rzutach piłeczkami różnej wielkości do przygotowanej do tego celu planszy. Zadanie to wcale nie było łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wśród rzucających znalazły się jednak takie osoby, które prawie każdy cel miały trafiony. Tym razem lepsze okazały się dziewczynki. Kolejną konkurencją sprawdzającą celność były kręgle. Tu jednak nikomu nie udało się uzyskać pełnego strącenia za pierwszym rzutem. Z kolei za pomocą okularów 3D dzieci miały okazję przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i poczuć emocje towarzyszące przejażdżce na rollercoasterze. Na placu przed biblioteką można było zagrać m.in. w kółko i krzyżyk oraz dobble. Dzieciaki brały również udział w bitwie na graffiti malując swojego ulubionego bohatera książkowego. Natomiast odważni mieli okazję na zdjęcie z „Książką z dziurą”. Dodatkowym atutem imprezy była obecność dmuchanej zjeżdżalni, która cieszyła się dużą popularnością wśród gości majowego święta biblioteki.

Wszystkim uczestnikom bibliotecznego spotkania dopisała aura i humory. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie dziękują za wsparcie finansowe imprezy Bankowi Spółdzielczemu w Kolnie.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *