3 września Burmistrz Miasta Kolno, Starosta Kolneński, Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny zaprosili mieszkańców  do udziału w Narodowym Czytaniu.

W tym roku para prezydencka zaproponowała czytanie  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Prezydent RP Andrzej Duda, zachęca do współtworzenia akcji, wyrażając nadzieję, że wspólna lektura klasyki polskiej literatury, jeszcze silniej niż zazwyczaj, nas zjednoczy, przyniesie wiele czytelniczej satysfakcji i połączy w przekonaniu o doniosłości dzieł największych polskich pisarzy. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Kolnie wzięło udział w charakterze lektorów około 60 osób. „Ballady i romanse” czytali przedstawiciele  władz samorządowych miasta i powiatu, duchowieństwa, zakładów pracy oraz zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski.

Gośćmi honorowymi byli prof. dr hab. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak Łukaszewicz.  Uroczystość ubarwiły inscenizacje ballad: „Romantyczność”, „Rękawiczka”, „Rybka”, „Lilije” i „Kurhanek Maryli” w wykonaniu uczniów kolneńskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych oraz Doroty Klimek, Marcina Ramotowskiego i Anny i Pawła Podeszwików.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają w przyszłym roku do wspólnego czytania „Nad Niemnem”  Elizy Orzeszkowej.

Galeria zdjęć: UM Kolno (Andrzej Konopka)
Galeria zdjęć: kolniak24.pl
Galeria zdjęć: Sylwester Nicewicz
Video: Sylwester Nicewicz