W sobotnie przedpołudnie, 5 września przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy M. Dąbrowskiej 4 odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku po raz ósmy odbyła się kolneńska odsłona tego ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego, które pod patronatem pary prezydenckiej łączy miłośników arcydzieł polskiej literatury.

Po raz kolejny było to wspólne przedsięwzięcie obu kolneńskich bibliotek – Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do udziału w imprezie zaproszono dorosłych, młodzież i dzieci, przedstawicieli różnych grup i środowisk zawodowych.

Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz z burmistrzem miasta Andrzejem Dudą i wicestarostą powiatu Karolem Pieloszczykiem na czele, dziekan kolneński ksiądz kanonik Stanisław Uradziński wraz z księżmi wikariuszami obu kolneńskich parafii,  radny sejmiku wojewódzkiego Wojciech Sekściński, samorządowcy, dyrektorzy kolneńskich instytucji, nauczyciele i młodzież. Gośćmi honorowymi byli prof. dr hab. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak-Łukaszewicz.

Czytanie „Balladyny” poprzedziła prelekcja profesora Adama Łukaszewicza dotycząca biografii Juliusza Słowackiego. Narodowe Czytanie 2020  ubogacili inscenizacją fragmentów II aktu dramatu Juliusza Słowackiego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Mocnym akordem wybrzmiała scena końcowa dramatu w mistrzowskim wykonaniu Doroty Klimek (w roli Wdowy), Wiesława Bocia (w roli Kanclerza) i Iwony Kozikowskiej (w roli Balladyny). W roli żołnierza wystąpił Marcin Ramotowski.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostali do szukania słodkich malin i ukrytej korony króla Popiela III, a następnie do wykonania prac plastycznych, które zostały uhonorowane drobnymi nagrodami.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w szczególnym czasie, w którym musimy stawić czoła pandemii. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali pracownicy bibliotek i młodzież dbając o dezynfekcję rąk i mikrofonów. Dopisała w tym dniu kapryśna ostatnio aura, obdarzając wszystkich słońcem i ciepłem, chociaż momentami chmury gęsto ścieliły się nad czytającymi.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości: pani Marii Gutowskiej za przygotowanie z młodzieżą I LO inscenizacji II aktu utworu, dyrektor i pracownikom KOKiS za opracowanie muzyczne, udostępnienie i obsługę sprzętu nagłaśniającego, dyrektorowi i pracownikom PZOO za przygotowanie scenografii, wychowawcom Hufca Pracy w Kolnie i nauczycielowi- bibliotekarzowi ZST w Kolnie za zaangażowanie w zajęciach z najmłodszymi.

Wszystkich uczestników zapraszamy w przyszłym roku do wspólnego czytania „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do zobaczenia!

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *